Твърди гланцирани корици. 560 страници. Голям формат. Така изглежда съкровищницата от фотографии, която италианският майстор на фотографията Масимо Листри събира под заглавието „Най-красивите библиотеки в света“ – едно културно-историческо поклонение пред обектите, които са архивът и ковчегът на нашата история. Зашеметяваща е и цената на книгата – 150 евро.
Независимо дали е библиотека на манастир, на престижен стар университет или известната частна библиотека на Медичи, колекциите от книги са оазиси на тишината и в същото време са претрупани от идеи, възможности, история и загадки. Те предлагат пространство за концентрирана работа, за съвременни хуманитарни науки и аналитично мислене, а също така са места за съзерцание и смирение. Всяка от катедралите на знанието е изпълнена с неповторима магическа атмосфера.
На тази фотоекспедиция Масимо Листри посещава някои от най-старите и красиви библиотеки в света. Фотографиите ни отвеждат до папските колекции на Ватиканската апостолическа библиотека, библиотеката на най-стария ирландски университет Тринити колидж в Дъблин, където се съхраняват Келската книга, известна като „най-красивият том в света“ и Евангелието от Дъроу.
Пътешествието продължава през знаменитата „Лауренциана“ във Флоренция – бившата частна библиотека в къщата на влиятелните Медичи, проектирана от Микеланджело. В нея се помещават над 150 000 книги, сред които инкунабули от 15 век, а също и около 11 000 ръкописа и 2500 папируса.
The New York Times:
„Имало е време, когато екстравагантни катедрали са били строени само за да се съхраняват книги и ръкописи. Снимките в голям формат на Листри документират европейските библиотеки, построени между 15 и 19 век…“
Astrology:
„Листри има невероятно око за детайлите. Можете буквално да помиришете праха по тези стари книги.“
Подробните придружаващи текстове в книгата описват създаването, архитектурата и често променяващото се минало на всички представени библиотеки, които пленяват не само библиофилските натури.
Автори на скъпоструващото издание са Георг Рупелт и Елизабет Сладек. След като изучава история, немска литература, педагогика и философия, Георг Рупелт получава и докторска степен. Публикува повече от 400 есета и 40 монографии за книги и библиотеки. Автор е на художествени и журналистически публикации.
Елизабет Сладек изучава история на изкуството, класическа археология и еврейски изследвания във Виена и защитава дисертация в Института „Макс Планк“ в Рим.
Луксозната книга „Най-красивите библиотеки в света“ може да откриете на немски, английски и френски език.
Преслава
Интригуваща статия и особенно интересна книга преливаща с очарователни библиотеки.