Където новите истории оживяват.

Без раздел, Национална кампания "Зелено четене"

Кои автори ни отведоха на „Зелено четене“ през 2021г.

Творят, изненадват и вдъхновяват! Прочетете кратки биографии на авторите от кампанията.

Надежда Динева

Автор е на съвременния роман „Орденът на скорпионите“.

Завършила е Гимназия с преподаване на немски език „Гьоте“ в Бургас. Печели олимпиада по немски език към Немската служба за академичен обмен в партньорство с Посолството на Федерална Република Германия в България през 2010 г.

Завършва журналистика в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Участва в две международни програми за журналисти от редица европейски държави в Германия – през 2016 и 2018 година. Неин материал е отличен с награда в журналистическия конкурс „Иновации и напредък в името на общата кауза – за свят без HIV“.

През 2019 г. е член на журито, оценяващо творбите в конкурса „И децата покоряват светове! Покажи, че можеш“, както и на литературната инициатива „Прочети ми“. През 2020 година е ръководител на проекта по творческо писане за деца „Моите първи истории“ в Център за млади таланти в Бургас. „Загадка на име Джоан“ е вторият роман, по който работи.

Спасимир Тренчев

Спасимир Тренчев е роден в Благоевград. Завършил е Етнология и Английска филология. През 1999 г. печели втора награда на конкурс за есе “Светът на границата на две епохи”.

Има публикации в сп. „Пламък”, в-к „Огнище”, алманах „Струма”, антология на българската фантастика „Точка на пристигане”, София (2002), интернет изданията „Литернет”,” „Словото”, „Стиховебг”, „Сивостен”, „Светлосенки”, „Буквите”, „ХуЛите” и антология на българския хорър “До ада и назад” (декември 2011), който включва новия му разказ „Дама Пика”- разказ, който показва една различна гледна точка за истината на тази легенда.

Автор на сборника с разкази „Неумираща любов” (декември 2007), и на романите„Апартаментът” (декември 2010), „Плажен масаж“ (2014), „Тих мрак“ (2017,2018), „Заветът на Орфей“ (2019)

Даян Шаер

Даян Шаер е българо-сирийски автор. Родена е в България, но всяка година като дете прекарва летата си в Сирия, което по-късно дава основи за първия ѝ роман “Има ли места в Рая?”  Книгата е вдъхновенa от действителни събития и хора в нейния живот.

През 2014 година излиза нейният първи разказ „Като на лента“ в сборник на издателство „Сиела“. По-късно Даян продължава да пише, както и да заснема късометражни филми по своите творби. Автор е на романите „На моята майка Сирия“ и “ Да откраднеш сърцето на Дявола“. През 2021 година се очаква четвъртата ѝ книга “Вдовицата на Времето”.

Неви Боджукова

Неви Боджукова е психолог, автор на книгата „Страх от обичане“. Придобива бакалавърска степен „Социални дейности“ в Софийски университет ”Св. Климент Охридски”, а по късно става магистър в специалност „Управление на институциите за социална работа“. Завършва и магистратура „Социално консултиране и психология“ в Бургаски свободен университет.

Сертифициран консултант е към „Дружеството по Позитивна Психотерапия в България“ и към момента работи под супервизия към дружеството. От декември 2018г. е докторант към катедра Психология на Югозападен университет „Неофит Рилски“, а от март 2020г. е хоноруван преподавател –  Клинична и Физиологична психология.

В практиката си се занимава с индивидуално, предбрачно и семейно консултиране, консултиране на родители и детска игрова терапия. Консултант е в информационния портал „Мама, татко и аз“ и „Bebok.eu“.

Сборниците „Разказ в 10 изречения“ и „Моето писмо към България“

„Разказ в 10 изречения“ събира творби на български младежи от VII-ят национален литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ В нея младите творци от различни страни и континенти си дават среща, за да разкажат вкратце – само в 10 изречения, за своите преживявания, размисли, чувства, надежди…

Това са 103 разказа, подбрани сред всички онези над 220, изпратени за участие в конкурса от цял свят. Разкази, в които се преплитат радост и тъга, любов и презрение, ирония и отчаяние, надежди и мечти. В сборника се редуват невероятни статични картини и многопластови сюжети; въздействащи сцени, но и теми за размисъл.

В „Моето писмо към България“ 28 млади хора на възраст между 15 и 19 години споделят своите послания до българския народ. Младежите представят своята визия за родната действителност. Вместо да обвиняват или да се надяват на следващото и по-следващото поколение, напомнят, че промяната не зависи от генерация Y или Z, а от всеки един от нас.

Георги Славов

Георги Славов е роден на 20 юни 1998 г. в София. Завършва 32 СУ „Св. Климент Охридски“. Студент е в Софийски университет, специалност „Английска филология“. Работи като журналист.

Автор e на стихосбирките „И това ще мине…“ и “Звездопадение”. Негови стихове са публикувани в Нова социална поезия, Нова асоциална поезия, e-lit, Литературен свят, Стихи.ру и други. Председател е на литературен клуб “Отвъд кориците”. Два пъти е публикуван в „Успелите“, има номинации от конкурсите „Лирични гласове“ и „Нова любовна поезия“, лауреат в студентския конкурс „Всичко е любов“.

Негови творби са част от антологията на „Нова асоциална поезия“. През 2020 г. печели конкурса за поетичен превод „Проф. Владимир Филипов“. Поезията му е преведена на английски, руски, сръбски, босненски, испански, португалски и френски. Свири на китара, бас, барабани и пее. Превежда от английски и френски.

Виолета Кирилова

Родена е в София през 1986 година. Още от началните класове в училище се увлича по съчиняването на кратки разкази и тази любов към писането продължава в зряла възраст. Нейният жанр са приключенските романи, чието действие се развива на различни места по света. Има 16 написани книги, от които засега е издадена само „Златото е винаги черно“, пренасяща ни в кралския мистериозен двор на Саудитска Арабия.

Николай Колев

Николай Колев е сценарист на филмите „11 А“ и „12 А“ и автор на романите „Последното завоевание“ и „Царят на животните“. Автор е общо на 10 сценария, сборник с разкази и късометражния филм „Призрак“, на който е и режисьор. Николай е още кастинг режисьор, автор и водещ на предаването „Срещи с българското кино“ и е преподавател. Магистър е по български език и литература.

„Последното завоевание“ е историята на един млад плейбой, чийто път към преоткриване на себе си минава през Отвъдното. Върнат обратно, по някаква неясна за него причина, той непрекъснато влиза в конфликт със своя ангел-хранител, на различни теми. Любовта и смисълът на живота, са само две от тях.

Бени Хюбнер

Завършва българска филология в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Първият ѝ публикуван разказ е в социалистическото издание „Литературен фронт“ през 20-и век. През актуалния 21-ви век нейни разкази стават част от антологии и сборници със съвременна българска проза. Автор е на романите „Игра на маски“ и „Преобразяване“. Нейни текстове можете да срещнете и във виртуалното пространство.

Създател е на Фейсбук групата „Читателите препоръчват“ – група, чиито членове свободно обменят емоции и опит, касаещи основно литературата, но и други изкуства, които впечатляват. В групата се насърчава популяризирането на произведения, автори и издателства без рестрикции.

В професионалната ѝ биография фигурират позиции като главен редактор, отговорен редактор, дигитален консултант, консултант по съдържание и други, плод на модерния полет на иновативната мисъл.

Петър Нешев

Роден е на 18 юни 1943 г. в София. Двукратен победител в поетичния конкурс за хора с увредено зрение „Зрящи сърца“, организиран от програма „Христо Ботев“ на БНР.

Петър Нешев е член на Съюза на независимите писатели и на Съюза на слепите в България.

През 2004 г. заедно с Мария Славкова издават книгата „Обичай сега“, в която е публикувана неговата първа стихосбирка „Море от обич“. На следващата година е публикувана книгата „Ти и аз“. През 2007 г. заедно издават „Български легенди в стихове“ по събрани от Йонка Динова древни предания. Следващата стихосбирка с участието на Петър Нешев – „Като хляб и вода“ излиза през 2010 г. През 2013 г. е създаден нов сборник на „Български легенди в стихове“ с общо 32 легенди. Първата си самостоятелна книга „Любов и още нещо“ издава през 2019 г.

С първа награда е отличено стихотворението „Есента на жена ми“, което поетът посвещава на рано отишлата си от този свят съпруга. Негови стихове са отличени и в националния конкурс „Любов…“ във Враца.

Петя В. Димитрова:

Петя В. Димитрова е редактор и автор на пътеписа „Да обичаш дивото. Монголия“ – книга, в която са побрани цели 8 000 километра пътешествие от Москва през Сибир до пустинята Гоби.

„Първото ми голямо пътуване се случи, малко след като навърших 21 години. Видях на таблото в университета обява за проект на име Beyond Your World („Отвъд твоя свят“). Търсеха се млади студенти, които да отидат за две седмици в Източна Азия  и да се върнат с публицистични материали за тамошния живот. Точната държава не се споменаваше – разбрах, че е Индонезия, едва след като ме одобриха.

След индонезийските острови Ява и Бали, в следващите две години имах щастието да пътувам из Армения, Грузия и Русия. Все повече се влюбвах в идеята за автентичното и дивото. Прозрях, че големият град ме задушава и че искам да прекарвам повече време сред природата, но без да се сбогувам с цивилизацията. Веднага след като написах дипломна работа за ръчно правени книги през XXI век, започнах да се подготвям за нов приемен изпит – този път за специалност „Етнология“.

И така, днес, почти 7 години по-късно, все още съм страстно влюбена в редактирането на книги. Съчетавам това с докторантура в катедра „Етнология“ на СУ, където разработвам темата за преселване на млади хора от градовете към селата. Пътувам постоянно из села и паланки. Попивам забравени знания. Разпитвам възрастните какво е било преди и междувременно издирвам млади хора, които са решили да се установят там. Снимам, чета и пиша. Обединявам етнология, книгоиздаване и пътешестване – трите извора, които всеки миг ми даряват вдъхновение и вяра, че светът е прекрасен.“

Делиян Маринов

Делиян Маринов е български публицист, поет и писател на произведения в жанра фентъзи, хорър, магически реализъм, и други. Автор на ревюта за кино, театър, музика и литература и статии на социална тематика.

Роден е на 28 април 1992 г. в Севлиево. Завършва политология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Първият му роман „Пътуване през спомени: Последното измерение“ от едноименната поредица е публикуван през 2013 г.

През следващата година, Делиян реализира и „Пътуване през спомени“ част 2. В края на 2014 г., разказът му „Балканът, който все още има сърце“ печели поощрителна награда от конкурса „На шефа с любов“ и е публикуван в едноименния сборник на издателска къща „Президент“. Друго постижение в разказа му „Самотата на вятъра“, която печели 3-то място в IX издание на Националния конкурс „Яна Язова“, организиран в гр. Лом през 2015 г. През 2016 година, излиза сборникът с хорър разкази „Писъци“, с който Делиян участва с произведението си „Саможертвата на твореца“. Същата година излиза разказът му „Под корените на живота“ в сборника „Детство“. През август е публикуван сборника му „Последните българи“. Сборникът, включва 12 разказа на остра социална тематика, с фолклор, ужаси и апокалиптична атмосфера, така характерна за умиращите български села, които са в центъра на произведението. Август месец създава инициативата „Походът на българската ъндърграунд литература“.

Миглена Хаджипенчева

Родена е във Велико Търново. Завършва ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, специалност Музикална педагогика.

Автор е на детската книжка „Верни приятели”. По покана на създателя на виртуалната игра „Възрожденско приключение“ Мария Джуркова и главния библиотекар на читалището в Пещера Богдана Сиракова участва в две международни инициативи – „Българско слово без граници” и „Пещерски късмети”. Автор е на текстовете на два химна за училища в град Пещера по музика на Явор Перфанов.

През 2020г. печели трето място в конкурс на Международния съюз на писателите „Св. Св. Кирил и Методий“ и трето място в международен литературен конкурс „Небесни меридиани” – град Бат Ям, Израел. Миглена Хаджипенчева е и водеща на телевизионното предаване за стари градски песни „Песни за душата”

Явор Перфанов

Явор Перфанов е роден на 17 април 1976 г. Автор е на сборниците с къси разкази „Бримките на живота“, „Нещата, които си струват“, „До следващото влюбване“, „Лъжичка сол, лъжичка захар“ и „Берачът на кестени“. Негови творби са наградени в Международен конкурс на писателите „Св. Св. Кирил и Методий“. Печели специална награда на Gramofona.com.

Пише и стихове – около тридесет негови стихотворения са преведени на руски език. Участва в инициативата „Пещерски късмети“, в която негово стихотворение е преведено на няколко езика и ще се чете на три континента. Автор е на три песни и съавтор на химните на две училища в град Пещера, които са дарени на учениците.

Leave a Reply